Vermek ve Almak

İŞTE VE HAYATTA BAŞARIYA NASIL ULAŞABİLECEĞİMİZLE İLGİLİ TEMEL FİKİRLERİMİZİ DEĞİŞTİRECEK  BİR KİTAP

 

Rakipleri lehine seçimlerden çekilecek kadar mütevazı bir adam nasıl tarihteki en büyük devlet başkanlarından biri oldu?

 

 

Kekeleyen bir avukat, rekorlar kıran bir tazminat davasını nasıl kazandı?

  

 

Ticari sırlarını herkese ifşa eden bir yatırımcı nasıl eskisinden daha başarılı oldu?

 

 

 

 

Bugüne dek başarının arkasındaki bireysel faktörlere, yani hırsa, sıkı çalışmaya, yeteneğe ve şansa odaklandık. Ancak günümüzün hızla değişen dünyasında, başkalarıyla olan etkileşimlerimizin başarıya olan etkisi her geçen gün artıyor. Wharton İşletme Okulu’nun en başarılı öğretim üyelerinden, ödüllü araştırmacı Adam Grant, Vermek ve Almak adlı kitabı ile, iletişim, işbirliği, müzakere ve liderlik konularına çığır açan bir yaklaşım getiriyor ve başarının ardında yatan yeni dinamiklere ışık tutuyor.

 

Grant'e göre iş dünyasında insanları üçe ayırmak mümkün. Alıcılar, vericiler ve dengeleyiciler... İstatistiklere baktığımızda başarı merdivenlerinin dibinde, insanlara yardım etmekten kendi enerjilerini tüketen vericileri görüyoruz. Peki zirvede kimler var; alıcılar mı dengeleyiciler mi? İlginç bir şekilde, zirvede de yine vericiler var. Peki nasıl?

 

Vermek ve Almak'ta, doktorların, satıcıların, mimarların, politikacıların ve daha pek çok farklı meslek dalından insanın şaşırtıcı hikâyelerini ve dünyanın önde gelen psikologlarının on yıllar süren detaylı araştırmalarının sonuçlarını gördüğünüzde bu soruların cevaplarını bulmakla kalmayacak, hem işinize hem de sosyal hayatınıza yepyeni bir gözle bakacaksınız.

 

New York Times ve Wall Street Journal'ın çok satanlar listesine giren Vermek ve Almak, pek çok sosyal bilimci, işletme uzmanı ve şirket lideri tarafından da bu alandaki en önemli kitaplardan biri olarak gösteriliyor.

 

ADAM GRANT, Wharton Okulu’nun en genç ve en başarılı öğretim üyesi. Ödüllü bir araştırmacı ve eğitimci olan Grant’ın konuşma yaptığı veya danışmanlığını yürüttüğü müşterileri arasında Google, NFL, IBM, GlaxoSmithKline, Goldman Sachs, Dünya Ekonomik Forumu, Birleşmiş Milletler, Amerikan Ordusu ve Donanması bulunuyor. Grant, BusinessWeek’in en başarılı akademisyenleri arasında gösterilmesinin yanı sıra dünyadaki kırk yaşın altındaki en iyi işletme profesörlerinden biri olarak ün yaptı. Lisans öğrenimini Harvard Üniversitesi’nde tamamlayan Grant’ın, Michigan Üniversitesi’nden Kurumsal Psikoloji dalında doktorası bulunuyor. Grant ayrıca, rekorlar kıran bir reklam yönetmeni, gençler olimpik tramplen atlayıcısı ve profesyonel bir sihirbaz.

 

Vermek ve Almak, hayatınızı değiştirecek fikirlerle dolu. Zekice ve ustalıkla yazılmış. Sadece bir kitap değil, yepyeni bir dünya görüşü. Adam Grant, günümüzün en parlak sosyal bilimcilerinden biri ve ki- tabı da kesinlikle en çok satanlar arasına girecek.”
Susan Cain, Quiet’ın yazarı

 

Vermek ve Almak, zekice hazırlanmış, iyi belgelenmiş ve ‘iyi insan- ların sonuncu olduğu’ inancını yıkan, motive edici bir eser. Yıllardır cömertliğin kendisine özgü bir hakkaniyet yarattığını fark ediyordum. Ancak, Grant’ın şaşırtıcı araştırmaları ve merak uyandıran tarzı, sade- ce bu ilkeyi kuvvetli şekilde doğrulamakla kalmıyor, pratik bilgiler ve teknikler ile birlikte bunu nasıl daha etkin kullanabileceğinizi de açıklıyor. Bu kitap anlamlı ve sürdürülebilir bir şeyler yapabilmeniz için harika bir manifesto.”
David Allen, Getting Things Done’ın yazarı

 

“Adam Grant, bu etkileyici ve hayranlık uyandıran kitabında, ka- zanmak ve öne geçmek hakkındaki genel kanıları tersyüz ediyor. Heyecanlı hikâyeleri ve ikna edici araştırmalarıyla, Vermek ve Almak, başarının ardında yatan şaşırtıcı güçleri ortaya çıkarıyor ve kendi ba- şarımızı artırmamız için atabileceğimiz adımları gösteriyor.”
Laszlo Bock, Google insan kaynakları bölümü kıdemli başkan yardımcısı

 

Vermek ve Almak, adeta bir devrim. Adam Grant’ın etkileyici kitabını okumak, doktorların doktorluk, yöneticilerin yöneticilik, öğretmenle- rin öğretmenlik ve patronların patronluk yapma şeklini değiştirecek. İnsanların daha iyi olarak daha başarılı olduğu bir toplum yaratacak. Bu kitabı okuyun ve yaşam ve çalışma tarzınızı değiştirin.”
Barry Schwartz, The Paradox of Choice ve Practical Wisdom’un yazarı

 

“Yıllardır okuduğum en merak uyandırıcı ve düşündürücü kitaplar- dan birisi. Adam Grant başarıya ulaşmada sıra dışı bir yol için ikna edici bir sav sunuyor. Vermek ve Almak, şimdiden bir klasik ve hem evde hem ofiste başarılı –ve mutlu– olmak isteyen herkes tarafından okunmalı.” 
Noah Goldstein, Yes!’in yazarı

 

Modus Kitap © 2013 | Tüm hakları saklıdır.
Tasarım: Akıl Ofisi